Регион
img

 

Українське суспільство з осторогою спостерігає за реформою децентралізації, яка нині впроваджується у країні. Далеко не всі розуміють, навіщо потрібна ця реформа і в чому її суть. Кандидат наук з державного управління Харківського регіонального інституту Національної академії державного управління при Президентові України Олег Конотопцев пояснює, чому децентралізація влади є неминучим процесом і що це дасть нашій країні.

Впродовж одного десятиліття народ України двічі повставав проти правлячого режиму – двічі виходив на Майдан, щоб зупинити знахабнілих політиків та чиновників, зупинити беззастережний пограбунок країни. Кожен вихід на Майдан супроводжувався глибокою суспільно-політичною кризою, наслідки якої радикально змінювали життя всіх громадян нашої країни. Але незважаючи на результати, кожен раз Майдан супроводжувався серйозними потрясіннями.

У цивілізованому світі Майдан неможливий, оскільки жоден чиновник, жоден політик не може зосередити в своїх руках такі ресурси та таку владу, як це було в Україні. В розвинутих країнах повноваження та ресурси не зосереджуються в одному місці, у одного посадовця. Вони рівномірно розподілені між різними гілками державної влади. Одночасно вони розосереджуються з центру на території – до громад та регіонів. В цивілізованих країнах вважливу роль в суспільно-політичному житті відіграє інституція місцевого самоврядування.

Саме органи місцевого самоврядування максимально наближені до населення. Тому вони перебувають «на передовій» служіння влади народу. Саме органи місцевого самоврядування першими надають управлінські послуги громадянам. І саме представники органів місцевого самоврядування через процедуру виборів є максимально залежними від народу, оскільки громада таким чином формує органи влади.

Але в Україні система місцевого самоврядування перебуває в стані глибокого занепаду. Місцеві ради позбавлені організаційної самостійності, яка так необхідна їм для кращого служіння громаді. Органи місцевого самоврядування позбавлені ресурсів для своєї діяльності на благо населення. Все це не дозволяє місцевим органам влади бути повноцінною інституцією вільного демократичного суспільства.

Саме на подолання цих перепон спрямована реформа децентралізації влади в Україні, яка розпочалася два роки тому. Після другого Майдану влада країни схаменулася та вирішила запровадити цивілізовані механізми публічного управління. Попередній Уряд схвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Концепція передбачає такі напрямки реформування:

1. Забезпечення доступності та якості публічних послуг.

2. Досягнення оптимального розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади.

3. Визначення обґрунтованої територіальної основи для діяльності органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади з метою забезпечення доступності та належної якості публічних послуг, що надаються такими органами.

4. Створення належних матеріальних, фінансових та організаційних умов для забезпечення виконання органами місцевого самоврядування власних і делегованих повноважень.

Виконання цих завдань дозволить докорінно змінити країну, запровадити цивілізовані механізми публічного управління. Саме досягнення цих результатів дозволить змінити роль місцевого самоврядування в системі влади. І саме ця реформа відкриє нам шлях до вільної сім’ї рівних європейських народів.

  • 61022, Харьков, ул. Сумская, 49

© 2016