Регион
  • 05

    23

    2016
img

 

Скандал у Борівському районі. Жителі села Першотравневе, які понад 15 років користуються виділеними їм сільрадою земельними ділянками, раптово дізналися, що Держгеокадастр віддав їхню землю у довгострокову оренду приватній агрофірмі. Спантеличені селяни звернулися за порадою до сільського голови, а той попросив допомоги у депутата Борівської районної ради від Волонтерської партії України Світлани Крикун.

Ця заплутана історія бере початок у 1999-2001 роках, коли тодішній голова Першотравневої сільради виділив своїм односельцям-працівникам соціальної сфери земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства. Хтось отримав 53 сотки землі, а хтось – 1-2 гектари. Оскільки ділянки знаходяться поза межами села, серед полів, люди запропонували обробляти їхню землю місцевому фермеру. Було укладено усний договір: він вирощує зерно і частину врожаю віддає власникам земельних ділянок.

"Щоб кожен сам собі не сіяв, ми оце домовилися з фермером, щоб він нам сіяв. І це нас влаштовувало, ми задоволені були. Він нам зерно привозив, і мені було чим курочок годувати. Бо все одно ж треба десь їм зерно брати, десь його купити, а воно зараз дороге", - каже мешканка Першотравневого Зінаїда Шевченко.

Та цього року звичний порядок речей було порушено. Селом поширилася звістка про те, що ці земельні ділянки надано в оренду приватній агрофірмі «Слобода» аж на 49 років. Представники фірми стверджують, що орендують землю цілком законно – відповідний договір укладено з обласним управлінням Держгеокадастру.

"Ці землі були вільні. Ось є публічна карта, на цій карті є землі вільні, є зайняті. Це державна земля, на карті видно, що вона пуста стоїть. Вона по карті – пуста", - наголошує директор агрофірми «Слобода» Богдан Головченко.

Обурені люди звернулися за роз’ясненнями до Першотравневого сільського голови Оганнеса Нерсісяна, який підтвердив, що сільрада дійсно надала їм у користування земельні ділянки. Більше того – всі ці 15 років селяни справно сплачували податок на землю. Про цю парадоксальну ситуацію сільський голова розповів депутатові Борівської районної ради Світлані Крикун, яка долучила до справи юриста. З’ясувалося, що формально представники агрофірми праві, бо свого часу люди не оформили належним чином надані їм ділянки, і у 2013 році ця земля (усього 49 гектарів) була зареєстрована як державна власність.

"На жаль, на той момент люди не змогли оформити своє право на землю, оскільки були перешкоди для цього – чиновники вимагали хабарі, затягували час. Це призвело до того, що земля перейшла у державну власність, і у 2015 році обласне управління Держгеокадастру передало її в оренду приватній агрофірмі. Причому договір оренди було укладено в останні дні року, мабуть, для того, щоб уникнути аукціону. Бо з 2016 року земельні ділянки надаються фермерським господарствам в оренду тільки через аукціони. Вочевидь, була домовленість з чиновниками, і люди фактично були ошукані", - пояснює юрист Богдан Даниленко.

Жителі Першотравневого кажуть, що оформлення земельних ділянок дійсно стало для них нездоланною проблемою.

"Ми хотіли землю цю приватизувати, але нам сказали, що за межами села землю приватизувати не можна. Ми роки, мабуть, 2 чи 3 колотилися, а нам казали – не можна приватизувати. А якщо можна, то треба хабара давати – а де ми такі гроші візьмемо? На цьому все і скінчилося. І до цього часу ми користувалися цією землею, ніхто ніяких претензій на неї не мав", - розповідає мешканка Першотравневого Любов Варибрус.

Вихід з цієї ситуації все ж таки є. Юрист радить людям реалізувати своє право на користування землею, яке підтверджено відповідним рішенням Першотравневої сільради, та подати у той же Держгеокадастр заяву про приватизацію земельної ділянки. Якщо це право буде реалізоване, власником землі буде вже не держава, а сам заявник. Щоправда, договір оренди з агрофірмою «Слобода» все одно залишиться дійсним, незважаючи на зміну власника. Розірвати його можна тільки у судовому порядку.

"Зараз ми очікуємо з Держгеокадастру відповідь на наш запит – нам повинні надіслати договір оренди. У подальшому ми зможемо використати його для оскарження рішення щодо надання землі в оренду агрофірмі «Слобода». Звісно, якщо цього захочуть самі люди", - говорить юрист Богдан Даниленко.

Наразі спірна земля стоїть незасіяна – жодна зі сторін її не обробляє, очікуючи, чим скінчиться конфлікт. 

  • 61022, Харьков, ул. Сумская, 49

© 2016