Регион
  • 10

    7

    2015
img

 

Останнім часом у багатьох громадах точилися гарячі дискусії з питання децентралізації влади в Україні та реформи місцевого самоврядування. Настрій у виступах людей був дуже різний – від оптимістично- натхненого «ось тепер заживемо!» до обережно сумнівного «чи зможемо?

Що таке місцеве самоврядування?

Якщо простою мовою, то це коли громада «мешканці міст, сіл та селищ» сама вирішує всі питання на своїй території, від повсякденних до питань розвитку. Вирішує, звичайно, не загальними зборами, а делегує це право обраним місцевим радам та їх головам.

А хіба зараз не так?

Ми на виборах обираємо місцеву владу: депутатів, голів, які потім повинні опікуватися питаннями благоустрою, охорони здоров’я, шкільної й дошкільної освіти, розвитку культури і спорту, тощо. Одне «але». Місцева влада є, а коштів у неї немає. Бо податки, що сплачують підприємства і люди, які на них працюють, практично повністю йдуть у державну казну. На місцевому рівні тих грошей ніхто не бачив. Тому виходить, що формально місцеве самоврядування існує, але без коштів на що воно спроможне?

Реформа в тому й полягає, аби в результаті децентралізації передати від державних органів органам місцевого самоврядування не тільки повноваження щодо вирішення нагальних проблем людей, а фінанси для цього. Але при цьому громади мають бути здатними усе це ефективно використати. Саме з цього приводу у деяких людей виникають питання і навіть сумніви. Чи готові органи місцевого самоврядування до розширення повноважень? Чи будуть у громади дієві важелі контролю за діями місцевої влади та чи готова громада ними скористатися? Чи не призведе ця реформа до виникнення таких собі князьків місцевого масштабу, які, як-то кажуть «дорвуться» до грошей? З

вичайно, такі питання не безпідставні. Ми лише почали будувати справжнє громадське суспільство в нашій країні. Люди ще не звикли до самостійності, відповідальності. Багато хто не вірить, що громада може дійсно впливати на владу, що від самих мешканців залежить якість життя. Можна сказати, що реформа місцевого самоврядування – це іспит на спроможність, зрілість громад. А ще – запит на відповідальних людей у владі. Таких, як команда Волонтерської Партії України.

Дарья Спивакова

  • 61022, Харьков, ул. Сумская, 49

© 2016