Регион
  • 06

    3

    2016
img

 

ВПУ за прозоре вирішення питання, щодо земельних відносин

Тему зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення влада вже традиційно починає піднімати напередодні чергових виборів. На цій темі спекулюють, обіцяючи селянам, що вони обов’язково стануть власними господарями своїх ділянок і самі вирішуватимуть – що з ними робити – чи то обробляти, чи продати, та вже 15 років, як питання не зрушує з місця. В той же час на ринку землі з’явилося чимало аферистів, які забирають землю в довгострокову оренду за копійки. Питання заполітизоване, але далі балачок і обіцянок ситуація не просувається.  Голова Харківської Обласної ГО «Спілка землевпорядників Харківщини», член ВПУ Роман Леонов, каже – питання земельних відносин в Харківській області потребує вирішення на рівні держави.

- Проблема полягає в тому, що політики не кажуть виборцям що мова йде про продаж сільгосподарських земель, які переважно вже і так належать громадянам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На даний час громадяни не знають – скільки реально коштує гектар їх угідь. Вважаю, що у держави, яка передала право власності на землю громадянам є два виходи – викупити цю землю за гроші, чи дозволити власникам землі розпоряджатися своїм майном, тобто зняти мораторій на продаж сільськогосподарських земель. Питання складне і Держгеокадастр України пропонує поетапне зняття мораторію. В першу чергу на продаж, через відкриті аукціони буде виставлена земля, яка ще залишилась у власності держави. Але в цьому випадку продавати її будуть лише громадянам України, з обмеженням площі, яку може викупити один покупець – не більше 200 гектарів. Це дозволить сформувати ринкову ціну на землю, і лише після цього через кілька років можна знімати мораторій на продаж земель, які знаходяться у власності громадян. На мою думку, є недоцільним і згубним для розвитку сільського господарства України продаж земель науково-дослідних і учбових установ.

- Передача повноважень громадам щодо розпорядження землями, коли це відбудеться і чого чекати?

- З 2002 року землями на території сільради, крім самої сільради розпоряджаються ще й облдержадміністрація, райдержадміністрація, Держгеокадастр, і навіть Кабмін. При цьому сільрада може і не знати – кому передали землю, хто повинен за неї платити. Вже два роки, як керівництво країни обіцяє в рамках децентралізації передати повноваження розпорядження землею громадам. І тільки місяць тому було прийнято в першому читанні законопроект про передачу повноважень розпорядження землею громадами. Сподіваємось, що восени будуть внесені зміни до Земельного кодексу і громада буде мати більше прав на свої землі.

- Чому виникають конфліктні ситуації в сфері земельних відносин?

- Земельне право України – досить молоде право, до якого постійно вносяться зміни. До того ж дуже мало фахівців, які в цьому питанні розбираються. Особливий дефіцит кваліфікованних землевпорядників відчувається на селі. Землевпорядники, які виконують роботи із землеустрою стикаються з такою проблемою, що за 20 років так і не були затверджені галузеві стандарти документації із землеустрою. Тому кожен чиновник може по своєму трактувати відмову на вирішення того чи іншого земельного питання. Безкоштовна приватизація землі, тобто передача землі з державної власності в приватну, вже привела до того, що з’явився такий собі міні – бізнес, коли за підпис чиновника – треба заплатити. І з такими питаннями звертаються місцеві мешканці раз по раз до представників Волонтерської Партії , які працюють депутатами в районних і селищних радах. На жаль у нас зараз так – хто більше заплатив, той швидше вирішив питання. Ми намагаємося перешкоджати корупції на місцях, проводимо семінари, особисті зустрічі.

- Взаємовідносини орендарів, орендодавців не менш складні, ніж вирішення питання про передачу землі. Кому свій пай віддати, щоб не прогадати?

- Я б порадив пайщикам обов’язково оформлювати договори оренди землі з орендаторами, вірити на слово, що хтось комусь дасть більше – не можна. При цьому потрібно знати – віддавати оригінал держакту на землю нікому не можна. Якщо у вас вже складено договір – уважно його прочитайте, особливо в тому розділі, де йдеться про розмір орендної плати і термін договору. Підпишіть кожен аркуш, щоб потім не було змоги підмінити листи документу. Держава забороняє укладати цей договір менше ніж на 7 років. Але 7 років – це досить довго. Тому не рекомендував би віддавати в оренду земельні паї невідомим організаціям, які обіцяють золоті гори і занадто великі проценти. Середній розмір проценту прибутку в області від оренди паїв – 5 – 7 відсотків. Там де обіцяють платити 10 – 15, надзвичайно ризикують. Віддавати в оренду землю варто лише тим, хто вже добре зарекомендував себе в відносинах з територіальною громадою, про кого знають в районі, хто дбає не тільки про землі, а й про розвиток громад, про соціальну сферу. Будьте пильними або консультуйтесь з фахівцями.

Дмитро Стародубов 

  • 61022, Харьков, ул. Сумская, 49

© 2016