Регион
 • 01

  27

  2016
img

 

Наприкінці минулого року в Україні набрав чинності закон, згідно з яким управління багатоквартирними будинками та їх утримання покладається на власників квартир. У нас з вами є час до 1 липня, щоб визначитися, хто буде управляти нашими будинками: ми самі чи керуюча компанія. Однак перед жителями смт Близнюки Харківської області ця дилема вже не стоїть. Вже п’ятий рік у селищі абсолютно всіма багатоквартирними будинками управляють ОСББ – об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.

У програмі Волонтерської партії України демонополізація ринку житлово-комунальних послуг прописана окремим пунктом. Це та умова, без якої покращення якості обслуговування неможливе. Щоб батареї були теплими, під’їзди – відремонтованими, а прибудинкова територія – прибраною, люди повинні самі обирати постачальника послуг. Жителі Близнюків переконалися у цьому на власному досвіді. Для місцевої громади ера ЖЕКівського свавілля скінчилася – тепер люди хазяйнують самі, і досить успішно.

Ідейним натхненником цієї комунальної «революції» став Близнюківський селищний голова Геннадій ‪‎Король‬, який обіймає цю посаду вже третій термін поспіль. Востаннє він балотувався у селищні голови від Волонтерської партії України і переміг з вражаючим результатом – 84 % голосів. За роки свого головування у Близнюках Геннадій Король дійшов висновку: щоб навести лад у комунальній сфері, треба віддати контроль над коштами та якістю послуг тим, хто їх отримує. Бо ніхто так не зацікавлений у тому, щоб будинок був доглянутий і відремонтований, як його мешканці.

 • Спочатку мені здавалося, що винний керівник комунального підприємства, - розповідає Близнюківський селищний голова Геннадій Король. - Звільнили одного, потім звільнили другого, потім віддали КП більш розвиненому КП – результатів нема. Потім об’єднали декілька комунальних підприємств – результатів нема. Я бачив, що ми витрачаємо кошти на підтримку цих підприємств, а не на розвиток житлового фонду. І тоді виникла ідея передати управління будинками їх мешканцям, щоб люди самі вирішували, як і куди витрачати свої гроші.

На початку 2011 року Геннадій Король провів близько 70 зустрічей з мешканцями багатоквартирних будинків, щоб переконати їх взяти управління будинками у свої руки. Він розповідав, що таке ОСББ, пояснював, як воно працює, та запевняв односельців: так їм буде краще. І люди йому повірили.

Варто лише почати

Першими ОСББ створили мешканці будинку № 16 по вулиці Комсомольській. Спочатку невідомість лякала, багато що було незрозуміло. Але поступово люди розібралися в усіх нюансах і побачили переваги нової форми управління будинком. Тепер мешканці сплачують за свої квартири на банківський рахунок ОСББ, а потім на загальних зборах визначають, на які потреби використати ці кошти.

 • Усі, з ким я спілкувався, ніхто не жалкує, що створили ОСББ, - каже голова ОСББ № 16 по вул. Комсомольській Дмитро Микитенко. – Ось один факт: гроші ми поклали на рахунок, і ми самі розпоряджаємося цими грошима. Нам треба – ми заасфальтували тротуар, треба – пофарбували паркан, побілили бордюри, купили квіти, дерева посадили. Люди бачать, куди вони витрачають свої гроші. А раніше, коли платили ЖЕКу, результату не було – дах як протікав, так і тік далі, а гроші кудись дівалися.

Проблема з дахом була чи не найпершою, яку вирішило новостворене ОСББ. Щоправда, не без допомоги селищного голови. За його ініціативи з місцевого бюджету були виділені кошти, і будинок нарешті отримав новий дах. Згодом дахи поперекривали і в інших будинках, які на той час також створили ОСББ. Однак Геннадій Король зізнається: допомога, яку надає селищна рада, поступово зменшується. Тож розраховувати на неї не слід – мешканці мають навчитися самостійно утримувати свій будинок.

 • З кожним роком все менше і менше ми допомагаємо, але розпочинали так: «Що ви хочете зробити? Давайте ми закупимо матеріали за бюджетні кошти, а ви винаймайте спеціалістів і оплачуйте їхні послуги». І потім ми свою частину поступово зменшуємо, зменшуємо… І робіт залишається менше, з одного боку. Ну а з іншого боку, люди звикають до того, що це їхнє житло, і вже самі про нього дбають, - констатує Близнюківський селищний голова Геннадій Король.

Члени ОСББ намагаються розпоряджатися спільними грошима якомога ефективніше: ретельно планують витрати, шукають способи економії. Наприклад, мешканці будинку № 16 по вулиці Комсомольській вирішили не наймати двірника, а прибирати прибудинкову територію самостійно. Це не тільки дозволяє економити, але й дуже дисциплінує: вже не кинеш у дворі папірця, бо самому доведеться прибирати.

Ціна питання

Мешканці будинку запевняють, що після створення ОСББ не стали платити більше. Принаймні нинішній розмір квартплати їх цілком влаштовує. Що ж стосується плати за спожиті ресурси, то тут все залежить від «апетитів» мешканців конкретної квартири.

 • За газ, воду, електроенергію ми платимо за лічильником, - розповідає мешканка будинку № 16 по вул. Комсомольській Галина Вовк. - А опалення у нас автономне – у кожного своє. Давно вже, років 10. Оце ж Геннадій Король нас попереджав, він ніби відчув, що у нас буде таке в країні, і казав: «Робіть самі собі опалення». І у нас всі Близнюки на своєму опаленні.

 • Ми самі, мешканці цього будинку, встановили собі квартплату – одна гривня за квадратний метр. У мене, наприклад, квартира площею 45 «квадратів», тобто я щомісяця сплачую 45 гривень. И так з кожної квартири, - пояснює голова ОСББ № 16 по вул. Комсомольській Дмитро Микитенко.

Враховуючи, що у будинку всього 16 квартир, стає зрозуміло, що загальна сума, яка надходить від мешканців на банківській рахунок ОСББ, є досить скромною. Тому зазвичай доводиться чекати кілька місяців, поки не накопичиться більш-менш крупна сума, і потім вже виконувати якісь роботи. Якщо ж грошей все одно не вистачає або трапляється форс-мажор, мешканці будинку по можливості вносять квартплату авансом. Ефективність такої стратегії доведена на практиці. Зокрема, за час існування ОСББ у будинку № 16 по вул. Комсомольській був перекритий дах, оштукатурений цоколь, відремонтовані під’їзди, замінені електрощитові та проводка, встановлені залізні двері з кодовим замком і піддашшя. Тепер у планах – замінити вікна у під’їздах на металопластикові.

Так можуть всі?

Зараз, майже п’ять років потому, можна констатувати: у Близнюках досвід зі створення ОСББ виявився успішним. Але ж у селищі всього 32 багатоквартирних будинки, більшість з яких – невеличкі двоповерхівки. Тобто у цьому випадку людський фактор зіграв позитивну роль. Мешканців небагато, усі один одного знають, тому їм значно легше дійти згоди щодо управління будинком, ніж жителям стандартної дев’ятиповерхівки у спальному районі Харкова. Експерті зазначають, що в обласному центрі зруйнувати монополію комунальних підприємств буде надзвичайно складно, бо міська влада не пускає нових учасників на ринок комунальних послуг. Та й пасивність харків’ян може зіграти не на їхню користь: якщо до липня місяця вони не вирішать питання щодо управління своїми будинками, міськрада сама призначить їм керуючу компанію. Зрозуміло, що її розцінки будуть не найнижчими.

В той же час приклад Близнюків доводить, що мешканцям цілком по силах налагодити ефективне управління своїм будинком. Тим більше, що за новим законом створювати ОСББ тепер не обов’язково. Тому досвід Близнюків сміливо можуть брати на озброєння інші невеликі населені пункти. Втім, демонополізувати ринок послуг ЖКГ можливо й у Харкові – якщо містяни не будуть байдужими до того, хто і як їх обслуговує.

 • 61022, Харьков, ул. Сумская, 49

© 2016